דף הבית - ביבליוגרפיה

הרהורים בלב ים - קצין מכונות ג'קי בלנגא

הרהורים בלב ים - ת ג'קי בלנגא, הוצאת אוריון 2016

ג’קי בלנגא נולד בתל־אביב-יפו. בוגר בית הספר לקציני ים אורט באשדוד. שירת על הספינות בחיל הים, השתתף במבצע להבאת עולי אתיופיה דרך הים לישראל. מפליג כקצין מכונות בצי הסוחר הישראלי. כתב את ספר הביכורים שלו ‘הרהורים בלב ים’ לאורך שנות שירותו בחיל הים ובצי הסוחר הישראלי. הספר מכיל תמונות שצילם במהלך הפלגותיו.
המחבר משתף את הקורא בחוויות הרפתקאות ובאהבות שנכתבו לאורך תקופת חייו.

בסערת ימים - רב-חובל אריך הירשפלד

בסערת ימים - רב-חובל אריך הירשפל, הוצאת ספרים אוריון, 2017

דמותו של רב-חובל אריך הירשפלד (1945-188), נשכחה משום מה מתודעת ציבור הימאים ואנשי הספנות משום מה מתועדת ציבור הימאים ואנשי הספנות במדינת ישראל, אף-על-פי שהיה מראשוני הספנות במדינת ישראל.

החל את דרכו בים כנער בן 17, ולאחר גלגולים והרפתקאות, בשנת 1933 עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, עלה לארץ. פיקד בתחילה על הדוברת "דורה" ובהמשך, במשך 6 שנים, על האונייה המעורבת מטען נוסעים "הר ציון". ספרו, מהווה מסמך חשוב בתולדות הספנות העברית בארץ ישראל, יצא לאור לראשונה בהוצאת "יבנה" בשנת 1944, שנה לפני פטירתו.

רב חובל הלל ירקוני (עורך המהדורה הנוכחית) החל את דרכו בים בשנת 1955 בחיל הים, בוקר קורס חובלים ה' של החיל, שירת בצי הסוחר משנת 1960 ופיקד על אוניות חברת "צים" משנת 1967 עד 2003. בעל תואר בכלכלה ומדע המדינה ולמד לתואר שני בחוג לציביליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה. במחקר על היהודים והים החל לפני שנים וממשיך לעסוק בו עד היום.

נישאים ברוח, דניס יורדן, רב חובל

נישאים ברוח, דניס יורדן, רב חובל, מוציא לרוא: גבטה, 2016

האם יש פיראטים בספר הזה? למען האמת יש אחד- הפיראט האדום- בר של ימאים בעיר התחתית של חיפה שלשם מתנקזים כל סיפורי הים של קפטן (רב-חובל) דניס יורדן.

"נישאים ברוח" - ספר של ימאים שפותח בשיר נהדר על "ההולנדי המעופף" ומרתק כל קורא אף אם אינו יודע להבחין בין חרטום ליכתיים. המימד האנושי של ימאים בצי הסוחר, סיפורים על נמלים, מלחים והרפתקאות מסופרים כאן בלשונו הייחודית של רב-חובל דניס יורדן.

על המחבר: רב-חובל דניס יורדן מוותיקי צי הסוחר- שם החל כמלח פשוט ועם השנים הוא הגיע להיכן שהגיע... כל השנים הוא נשא בקרבו את חיידק הכתיבה וכמה מאמרים וסיפורים שלו התפרסמו בזמנו פה ושם ויש האומרים שלפחות בחלקם היו בהם דברי טעם.

כיום כגמלאי כשמאחוריו הרבה סערות, הרפתקאות ומסעות רחוקים, הוא מתגורר בסביבות חיפה "עיר הימאים" של פעם, עם כלב, כמה חתולים, מצייר למגרה ומתגעגע לזמנים שאבדו אי שם בערפילים של הזמן ולעולם לא ישובו...

המסע של צים - 70 שנה

המסע של צים 70 שנה - העורך אבנר שץ, 2015

ברכות חמות שלוחות מקרב לב ליום חגה של חברת צים במלאת לה 70 שנה פעילות. קורותיה של חברת צים שזורים בתולדות חייה של מדינתנו. 

הקמת החברה בשנת 1945 התרחשה יד ביד עם חבלי לידתה של מדינת ישראל העצמאית. כבר אז פילסה צים את דרכה בים סוער ובמים אדירים, בהעפלה, בעלייה ובמסחר. בימים בהם סירבו ספינות זרות לפקוד את נמלי ארצנו, ספינותיה של צים היו עורק חיים אסטרטגי שחיבר בין המדינה הצעירה שאף זה נולדה לבין בנות בריתה מעבר לים, שסיפקו לה מזון, ציוד רפואי ותחמושת במהלך מלחמת העצמאות ולאחריה....

בברכה,  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין

ימאים מספרים, צבי לזר

ימאים מספרים, חובל שני צבי לזר, הוצאה: כותרים - הוצאה לאור, 2015

צבי (צביקה) לזר הוא ללא ספק אחד הדמויות הצבעוניות והמיוחדות שבין אמני עין הוד. הימאי המקועקע והקשוח שנאלץ לעלות על החוף לאחר עשרות שנים בים, התגלה כצייר פורה ומוכשר וכסופר מרתק. בשנת 2010 ראה אור ספרו הראשון "אוקיינוס סוחף" וזכה לשבחים רבים.

ספרו השני, "ימאים מספרים", לידתו מתוך אדי הבירה בפאב המקומי, עת אחד מסיפורי עלילותיו של צביקה הניב הצעה מתבקשת: "הי צביקה, אתה חייב לקבץ את הסיפורים המדהימים שלך בספר!"

"ימאים מספרים" נשען על זכרון מדהים של צופה משתתף ורגיש במיוחד המשרטט את חוויותיו, מאז החל את מסעותיו בימים כנער סיפון ועד אשר הפך לקברניט. 

זהו גם סיפורה האותנטי של הימאות העברית, בשנים שעדיין דיברה עברית...

דן חמיצר, עין הוד

ספינות ואנשים בדרך - גד רייך

ספינות ואנשים בדרך - גד רייך 2014

"מפגשים הולכים ומתרבים עם יורדי הים, עוררו בי תמיד את הסקרנות ללמוד ולהבין את אורחות החיים המיוחדים של הימאים, קציני הים ורבי החובלים. רק כאשר הגעתי לאילת ונוצר המגע היום-יומי עם האניות וצוותיהן, הלך אותו דחף בלתי מוסבר וקיבל צורה מדויקת ותוכן.

אז מה היה לנו? מהלך חיים מילדות ועד בגרות, שזור בזיכרונות של ים ואניות. עולם מסעיר ומפעים אין ספק, אך לא כזה שימשוך אותי להפליג למרחקים. לחוות הרפתקאות נוסח סינבד המלח או קפטן הוק, או לגלות עולמות ומחוזות נידחים."

נאצים, פיראטים וג'נטלמנים של הצי, זכרונותיו של רב-חובל בצי הסוחר, צבי מריאנסקי

נאצים, פיראטים וג'נטלמנים של הצי, רב-חובל, צבי מריאנסקי, תחקיר ד"ר מירי דבי, 2013

צבי מריאנסקי נולד בוורשה של תחילת מלחמת העולם השניה, ב-27 ביולי 1939, אבל פקיד הרישום - חייל מצטיין לשעבר בצבא הפרטיזנים של בלרוס - ידע לספור רק עד 5, ולכן נרשם בתאריך הלידה כ-3 בינואר.

זוהי רק חוליה הראשונה בשרשרת של תלאות וצרות, מפגשים מפתיעים, הרפתקאות מסמרות שיער וסיפורים שלא יאומנו שעברו עליו בילדותו במלחמה, עם עלייתו ארצה, ובמהלך מסעותיו בעולם כרב-חובל בצי הסוחר של מדינת ישראל.

מדוע הרגו היהודים את ישו? מה עשתה אשתו של המועמד לראשות עיריית עכו עם שני כלבי נקניק ומאהב ערבי? למה קשה להרוויח במשחק הבלאק ג'ק במועדון "התוכי הכחול" בליורפול? ומדוע כובע הפרווה של המלח הסיני היה דומה להפליא לחתול הסיאמי של הקפטיין?

ים, מדבר ומה שביניהם

2011 ,רב חובל עודד גול-ורדי - הוצאה: אופיר ביכורים

בספר ביכורים זה מגולל רב-חובל עודד גול-ורדי את ימיו הסוערים בלב ים. בשפתו הייחודית סוחף עודד את קוראיו ומכניסם אל תוך סערות הים והנפש. במסעו האישי הוא פוגש בדמויות צבעוניות ומרתקות של אנשים ונשים. 

הסיפור נטוע בכפר הארץ-ישראלי ובמתחרש בו מנקודת מבט קרובה ומרוחקת, בחלקו אמיתי ובחלקו מדמיונו המודרך והמתעתע של המחבר. הוא בא בדברים עם אלונים ואדם ודמותו של אלכסנדר ינאי מלווה את הסיפור בדמות של מצביא ומושל.

כתיבת הספר התגלגלה מעצמה וכך גם רב-חובל, שהפך מנער בן כפר קטן בין הים למדבר לרב-חובל ותיק ועתיר ניסיון. 

הנכם מוזמנים להפליג לתוך סיפור מרתק של רב-חובל, ללמוד על הסערות שבים ועל הסערות שבאדם. 

וכל זה הזמן יזכור ולא עוד.

בן הארץ והים - אברהם זכאי

מרים זכא, נדפס בישראל, תשרי תשס"ב, אורטובר 2001

***לא בכדי שם הספר הוא "בן הארץ והים", כי לבין השיטין שומעים את כמיהתו של בן הארץ, אשר פנה לים, להגשים את חלומו. לנגד עיניו הפונות להגשמה, הופיעו תדיר שתי תמונות: האחת, העלתם ארצה בדרך הים, של אלפי מעפילים ניצולי שואה והאחרת, בניית בית לאומי ומדינה עצמאית וריבונית, מדינה, שתפאר את דגל התקווה של אלפי שנות גלות. (ת.פ.)

יורדי ים - רב חובל אברהם אריאל

ספרים לדורי - 1999

יורדי ים רב חובל אברהם אריאל קובץ סיפורים מרתק שבמרכזם רב חובל וסוכן ביון ישראלי, אנייה אבודה, נשים מכל העולם ועוד. אברהם אריאל הוא מוותיקי הימאים בארץ, בגיל שש עשרה עלה על האנייה 'גלילה' ובגיל עשרים וחמש מונה כרב חובל של האנייה 'צפונית'. שנים אחר כך כשהחליט להטיל עוגן הפך ולאיש ספנות מצליח, יועץ וממציא ימי. מרצה לספות באוניברסיטת חיפה ומנהל האקדמיה של המכללה הימית לישראל.

אין פטור מזכרונות - צבי הרמן

זמורת ביטן - 1996

צים לאורך ימים - אלבום היובל 50

זכויות "צים". עורכים וכותבים: גדעון זלינגר, נחמה דואק, אבנר שץ - 1995

  יש חלומות נועזים כל-כך, דמיוניים כל-כך, שאפילו לא מעזים לחלום אותם. יש חלומות שמתגשמים. צים, חברת השיט הלאומית של ישראל היא חלום כזה. ההתחלה הייתה צנועה. אונייה אחת, קו אחד. צים הייתה יכולה להישאר הערת שוליים בהיסטוריה הנכתבת של מדינת ישראל, אך האנשים שחלמו אותה ובנו אותה הפכו אותה לענק בינלאומי. חמש שנים מיום הקמתה היו לצים 21 אוניות. קצב גידול שנמשך כל העת והפך את צים לחברה הרב-לאומית הראשונה בישראל. תהליך בנייתה של צים לא נפסק מעולם. עוד אונייה, עוד קו, עוד סניף, עוד חברת בת, התאמה מהירה למציאות משתנה. מאמץ רצוף שמעודד את החולמים למצוינות ולשלמות. לאנשים האלה, בים, ביבשה ולמי שקדמו להם על פני  כל הימים וכל היבשות מוקדש ספר זה.

ים רוגש, גבה-גלי - ישראל אוירבך

הקיבוץ המאוחד - 1992

ישראל רוירבך נודל בירושלים. חולה ים, חולם ים, יורד-ים. יתכן שהמעפילים זכו במלווה אחראי שהביא אותם ארצה בביטחה, ויתכן שצי-הסוחר זכה בר-חובל רב-תושיה - אבל נראה שעקב זה - הפסידה הספרות העברית מספר בעם פוטנציאל...

אשת ימאי - מרים המל

אשת ימי, מרים המל, הוצאה "אור-טוב" 1985

מרים המל התחתנה עם הימאי שלה בשנת 1948, ומאותה עת היא משתייכת לדבריה, ל"אינטרנציונל משפחת הימאים". בעלה יעקב המל, הוא רב חובל בצי הסוחר הישראלי, והיא התלוותה אליו במסעות. מרים המל עבדה 7 שנים כמורה לאנגלית במכון להכשרה ימית בעכו. היא ידועה כמשוררת באנגלית ובגרמנית, ושירה מתפרסמים בכתבי עט שונים בארץ ובחוץ לארץ. ספר השירים שלה For Sinners who are Beginners ("עבור חוטאים מתחילים") הוצא לאור בשנת 1978. למשפחת המל שני בנים בגורים ושני נכדים.

הספר מבוסס על כ-200 ראיונות שנערכו במשך שנים, ועל ניסיון אישי שנרכש במשך שנים. הספר עוסק בהתמודדות אש הימאי עם בעיותיה וצרכיה, במערכת היחסים במשפחת הימאי, בשאלת אם קיימת אשת ימאי טיפוסית ומיקומה בתוך החברה הסובבת אותה. 200 הראיונות צומצמו ל-50 דמויות המייצגות הרה מן הבעיות של אשת הימאי, ומגלים מסודותיה הכמוסים.

עמים ימים אניות - צבי הרמן

את האמת ורק האמת - חיים צוקר

מכונאי ראשי חים צוקר מתעד חוויות מהווי הימאים על אוניותיה הרשאונות של חברת צים

הכובשים בים נתיב - צבי הרמן

הוצאות הקיבוץ המאוחד, 1978

בין גלים סוערים - זאב הים

חיפה, הוצאות חבל הימי לישראל, תשל"ז 1977

על פני שבעת הימים - זאב הים

על פני שבעת הימים 1974

תולדות הספרות הישראלית

בין גלים עליזים - זאב הים

תל אביב, הוצאת מלוא, תשל"ז 1976

נתיבי ים - זאב הים

נתיבי ים - 1972

תולדות הספרות הישראלית

חמישה סיפורי ים

ג'ון אוארבך

חמישה סיפורי ים ג'ון אוארבך הסיפורים בספר: הביתה הקוסם לילה שקט במפרץ ביסקאיה הינשוף המסע האחרון 148 עמודים מרתקים ביותר. מספריו של הסופר באתר: המדונה השחורה הים שנסוג 'ון אוארבך נולד ב-1922 בפולין. בעיצומה של מלחמת העולם השנייה נתפס על ידי הנאצים ונלקח לעבודת כפייה במספנות ובאונייות משא בגרמניה, מבלי ששוביו ידעו כי הוא יהודי. עם גמר המלחמה המשיך בעבודת הים ושירת באוניות שונות, תחת דגלים שונים, ובספינות דייג עד שהגיע לדרגת מכונאי ראשי. לאחר שעסק פרק זמן בעלייה ב' עלה ארצה בשנת 1948, הצטרף לקיבוץ שדות- ים ושם בנה ביתו. ג'ון אוארבך נפטר בשנת 2002, היה נשוי לנולה צ'לטון. לדעתו של האתר שקרא את כל סיפוריו של הסופר המוכשר -האתר ממליץ עליו וכמו סול בלו-ניתן לומר על ספריו של ג'ון אוארבך שסיפוריו הם 'המינגווי הישראלי'. אחד הסופרים הטובים ביותר בארץ וחבל שהוא לא קיבל את תשומת הלב לה הוא היה ראוי. חבל מאוד. הפסד של כל קורא אנין טעם.

ספינות מספרות - זאב הים

ספינות מספרות 1968

תולדות הספרות הישראלית

Please reload