עצמאות 70 למדינה וצי-הסוחר

צי סוחר - עצמאות

"לא ניתן לדגל שבעת הכובים ליפול"

  יום עצמאות שבעים לישראל, כמה קרוב מתמיד ונפלא, מדינת ישראל תחגוג בשמחה, עצמאות שבעים, בסימן מורשת וקידמה. המאורע יביא  לידי ביטוי את רוחה, חזונה והישגיה של מדינה ישראל הצעירה כמדינת יהודית דמוקרטית לאורך כל שנות קיומה. כאיש צי-הסוחר, שמח אני לכתוב שורות אלו , התחלתי את הקריירה הימית שלי על אניית הנוסעים "מולדת", האנייה שבה עליתי לארץ כנער. היום אני עובד בחברת "צים", שותף לפיתוח חזון ישראלי פורץ דרך בספנות העולמית - מכולה קירור החכמה ZIMonitor.

הקשר ההיסטורי של "צים" למדינה מתחיל מבראשית, השם "צים" שמקורו במלה מקראית ובדגל שבעת הכוכבים המוזהבים, שמבוסס על הצעתו של חוזה המדינה, תאודור הרצל  לדגל המדינה.

 בשבעים שנות קיומה הגיעה ישראל להישגים משמעותיים בתחומים רבים ברפואה, במדע, בטכנולוגיה, בחקלאות ובתעשיות הביטחונית שהביאו לצמיחה מהירה. הישגים משמעותיים אילו התאפשרו והתבססו בזכות שישראל נהנתה ביצוא ויבוא חופשי באניות ישראליות על רקע האתגרים והקשיים שעמדו לאורך כל התקופה. "צים" בתוך צי הסוחר הוא הכרח שלא הייתה בלעדיו אפשרות קיום למשק מתפתח. לאורך התקופה, בעת הצורך אניות "צים" היו שותפים למאמץ הביטחוני של המדינה.

להתהלך במסדרונות בנין "צים" בחיפה, זה כמו לבקר במוזיאון, להציץ בתמונות שתלויות על הקירות, לראות בשחור על גבי לבן את הקשר של חברת "צים"  עם ההיסטוריה של המדינה והעם היהודי.  "צים" הייתה פרויקט לאומי המגובה באידיאולוגיה ציונית של כיבוש הים.

 כל שם של אניות הנוסעים של "צים" יכול היה לשמש כותרת לפרק בספר ההיסטוריה של תקומת מדינת ישראל הצעירה שלנו -  "קדמה", לחדש ימים כקדם, "ארצה", "התקווה" "גאולה", "יהודה", "ירושלים", "ישראל", "עצמאות", "ציון", "תאודור-הרצל", "שלום". ואניית הנוסעים "מולדת" שלנו.

   פעילות חברת "צים" בתוך צי הסוחר, הייתה שזורה בהיסטוריה ובמורשת המדינה, ללא ספק, "צים" נחשבת לאחד המפעלים החשובים להישגי ובניית הארץ בשבעים שנותיה. התחלנו את הדרך כחברה קטנה (לפני 73 שנה) שנרתמה למאמץ הלאומי של מדינת ישראל, צמחנו והפכנו לחברת ספנות עולמית, כל זאת גיבש תחושה של אחווה ומשפחתיות בקרב אנשי "צים" עד היום. וכפי שהמנכ"ל היוצא רפי דניאלי אמר לאחרונה בטקס פרישתו,
 

    "לא ניתן לדגל שבעת הכוכבים ליפול - יש ל"צים" עובדים עם נשמה"

 

פעילות חברת "צים", שזורה בהיסטוריה ובקשר ההישגי של מדינתנו, כך - שכל עובדי הים והחוף של "צים" ומשפחותיהם לדורותיהם יזכו ביום עצמאות 70 למדינה לשמוח ולהתגאות במורשת ארוכה ועשירה זו, להיות חלק ממפעל מפואר זה, לחיי, לשלום ולתפארת מדינת ישראל

  

 2017 כתב: שמעון אוזן

תוכן כתבה זו

עצמאות 70 יורדי-ים

  הללויה!  

יום עצמאות 70 לישראל, יש במה להתגאות!
הקשר ההיסטורי של צי הסוחר למדינה מתחיל מבראשית. בשבעים שנות קיומה הגיע ישראל להישגים משמעותיים רבים, בזכות יצוא ויבוא חופשי באניות ישראליות על רקע הקשיים שעמדו לאורך התקופה. אנשי הים של צי הסוחר היו ימאים ישראלים. כל אחד ואחת מהם הוא חלק מהיסטוריה עשירה ומרתקת הקשורה לתקומת ישראל. כאן מובאים 70 אנשי-ים המייצגים את אלפי יורדי הים הישראלים לאורך התקופה. 
   נשיר כולם ביחד - הללויה לישראל!

אנשי צי הסוחר